lamari

اسب بخار چیست ؟

اسب بخار چیست ؟

اسب بخار، یا همان hp به چند یکای توان گفته می شود. این واحد، بیان کننده میزان کار انجام شده است. در واقع باید اشاره کنیم که اسب بخار، واحدی است که پس از سنجش کار انجام شده، آن را با عددی نشان می دهد. همان طور که می دانید، واحد توان، وات می باشد که توسط یکی از مخترعان به نام جیمز وات به ثبت رسیده است.

یک مهندس اسکاتلندی به نام جیمز وات واحد اسب بخار را اختراع کرد. وات، یک ماشین بخار ساخت و تصمیم گرفت آن را به مردم بفروشد. اما مردم تا قبل از آن فقط از اسب استفاده می کردند. بنابراین، او مجبور بود برای مشتریان خود، قدرت ماشین بخار را با قدرت اسب مقایسه کند. اما او در محاسبات خود اشتباه بزرگی مرتکب شد.

او با تحقیق، دریافت که هر یک اسب، می تواند به اندازه 30 کیلوژول کار کند. این میزان کار، در مدت 1 دقیقه انجام می شد. در واقع هر اسب، در هر 1 دقیقه، به اندازه 30 کیلوژول کار می کرد. در نهایت، او توانست با افزایش این عدد، بازده بیشتری را از اسب ها دریافت کند. که این عمل، امروزه در صنعت به میزان بسیار زیادی استفاده می شود و در واقع، بسیاری از لوازم و تجهیزات صنعتی، با این واحد، تعریف شده و میزان توانایی آن ها با استفاده از روشی که جیمز وات در نظر گرفته بود بیان می شود.

یک اسب بخار معادل با:

شاید برایتان سوال شده باشد که یک اسب بخار، چقدر است؟ باید اشاره کنیم که هر یک اسب بخار، معادل با 746 وات است. برای سنجش اسب بخار، باید عدد گشتاور پیچشی را در دور موتور ضرب کرد و در نهایت، میزان اسب بخار را دریافت کرد.

 لاماری ایما

تفاوت اسب بخار و گشتاور چیست؟

در حقیقت گشتاور و اسب‌بخار دو اصطلاحی هستند که به وسیله آن‌ها قدرت و عملکرد یک موتور را بررسی می‌کنیم. نمی‌توان گفت که کدام یک بهتر است چراکه هر دو تکمیل‌کننده یکدیگر هستند و در کنار هم یک تجربه رانندگی متعادل را به شما ارائه می‌دهند؛ اما بهتر است بدانید خودروهایی که قدرت بالایی دارند از شتاب بهتر و سرعت بالاتری برخوردار هستند و خودروهایی که گشتاور بالایی دارند شتاب اولیه بهتری دارند که می‌توان از آن‌ها در سرعت پایین استفاده بهینه کرد و تأثیر زیادی در مصرف سوخت دارد.

 لاماری ایما
لاماری ایما

محاسبه اسب بخار

برای محاسبه اسب‌بخار در اتومبیل‌های احتراق داخلی، ابتدا با کمک دستگاه‌های مخصوص که به خروجی میل‌لنگ موتور متصل هستند حداکثر گشتاور تولیدی موتور را محاسبه می‌کنند و سپس آن را در دور موتور ضرب کرده و تقسیم بر عدد ۵۲۵۲ می‌کنند.

مثلا در دور موتور 2000 rpm، گشتاوری 100نیوتن متری به دست می‌آید، حال اگر 2000را در 100نیوتن متر ضرب کنیم عدد 20000به دست می‌آید ،سپس این عدد را بر ۵۲۵۲ تقسیم کنیم، عدد 38 برای مقدار قدرت تولیدی به دست می‌آید که آن را 38 اسب‌بخار می‌‌نامیم.

در نتیجه فرمول اسب بخار برابراست با:

قدرت = 5252/(گشتاور X دور موتور)

قدرت موتور لاماری ایما چند اسب بخار است ؟

کراس اوور ایما به پیشرانه ۱٫۵ لیتری توربو شارژر GDi مجهز است. این پیشرانه ۴A95 نام دارد و مهندسی و امتیاز آن برای کمپانی میتسوبیشی است. این پیشرانه در کارخانه شنیانگ میتسوبیشی در چین تولید شده و جز قوی ترین پیشرانه های ۱.۵ لیتری توربو در بازار چین به حساب می آید. لاماری ایما می تواند ۱۹۵ اسب بخار را با گشتاور ۲۸۵ نیوتن متر تولید کند و جعبه دنده اتوماتیک دو کلاچه ۷ سرعته تَر (Wet) نیز، توان پیشرانه را به چرخ های جلوی این کراس اوور آرین موتور می رساند.

حداکثر گشتاور این پیشرانه از ۱۵۰۰ تا ۴۰۰۰ دور در دقیقه در دسترس راننده است و بیشتری اسب بخار هم در ۵۲۰۰rpm تولید می شود. نکته منفی در مورد قوای محرکه ایما، مسئله عدم حضور تیپ ترونیک است که مدیران آرین پارس موتور می گویند، در آینده نزدیک این ویژگی به لاماری ایما اضافه می شود.

وزن خالص لاماری ایما ۱۵۵۰ کیلوگرم اعلام می شود و به این ترتیب، بیشترین بازدهی توان نسبت به وزن خودروهای مونتاژی و داخلی، در این کراس اوور است. این کراس اوور به باک ۵۵ لیتری بنزین مجهز بوده و در حالت بهینه می تواند مصرف سوخت کمتر از ۷٫۵ لیتر را به ازای هر ۱۰۰ کیلومتر داشته باشد.

Call Now Button