lamari

صفر تا صد نگهداری از خودرو در تابستان

صفر تا صد نگهداری از خودرو در تابستان

نگهداری از خودرو در تابستان

تمیز نگه‌داشتن اتومبیل

یک زمستان خیس و طولانی می‌تواند فشار زیادی را به خودروی شما وارد کند؛ بنابراین، شما می‌بایست یک بررسی دقیق در بیرون و داخل داشته باشید و لکه‌های زنگ‌زدگی احتمالی را در زیر خودرو و بدنه پیدا کنید. وجود لکه زنگ در این قسمت‌ها احتمالاً نشان‌دهنده مشکل در سیستم ترمز یا گلگیرهاست.

برای نگهداری از خودرو در تابستان لبه‌های برف‌پاک‌کن، درزگیرها و سایر قطعات لاستیک را دوباره بازرسی کنید و در صورت لزوم آن‌ها را تعویض کنید. در همین حال، حتماً از پاک کردن نمک‌ها و تمام باقی‌مانده‌های فصل زمستان مطمئن شوید تا به این وسیله احتمال خوردگی قطعات را کاهش دهید. ضمن اینکه، فضای داخل کابین را نباید فراموش کنید. اگر در یک منطقه سردسیر با زمستان پر از برف زندگی می‌کنید، شستن و تمیز کردن کف‌پوش‌ها اهمیت زیادی دارد. نمک‌های سطح جاده که به کف‌پوش‌ها آورده شده‌اند، می‌توانند منجر به خوردگی کف خودرو شوند. وقتی اتومبیلتان را می‌شویید، این کار برای کف‌پوش‌ها نیز انجام دهید و جلوی تشکیل لکه‌های آب سخت را بگیرید. همچنین یک پوشش واکس هر ۳ ماه یک‌بار، می‌تواند به حفاظت رنگ در درازمدت کمک زیادی کند.

بررسی تایرها

آب‌وهوای تابستانی هوای داخل تایرهای شما را منبسط می‌کند و آن‌ها را در خطر ترکیدگی قرار می‌دهد. بر این اساس، می‌بایست همیشه از وضعیت مناسب فشار باد آن‌ها اطمینان حاصل کنید. مطابق راهنمایی که در اختیار شما قرار گرفته (معمولاً در قالب یک برچسب بر روی درب کنار راننده)، فشار باد تایرها را تنظیم کنید.یکی از متخصصان فنی خودرو در این زمینه می‌گوید: بسیاری از افراد به اشتباه فکر می‌کنند که فشار باد مناسب بر روی دیواره تایر درج شده است، ولی چنین چیزی درست نیست. چیزی که در آنجا درج شده، حداکثر فشار باد لاستیک است. آج‌ها نیز اهمیت خود را دارند و همیشه باید برای تعویض تایرهای قدیمی آماده باشید. ضمن اینکه همین کارها، یعنی بررسی آج‌ها و فشار باد را برای لاستیک زاپاس نیز باید انجام دهید؛ چرا که همین لاستیک است که قرار است شما را از ماندن و توقف طولانی در جاده نجات دهد.

نگاهی به زیر کاپوت بیندازید

به گفته یکی از متخصصان فنی خودرو بررسی ۱۵ دقیقه‌ای زیر کاپوت در هر ماه می‌تواند ۷۰ درصد از مشکلات منجر به خرابی در جاده و بزرگراه‌ را کاهش دهد. شیلنگ‌ها را برای ترک‌خوردگی‌های احتمالی بررسی کنید. همچنین بست‌های فرسوده می‌توانند باعث نشست شوند. وضعیت باتری را نیز در نظر داشته باشید؛ چرا که دماهای بالا می‌توانند فشار زیادی وارد کنند. ضمن اینکه، بررسی سطح مایعات وسیله نقلیه خود را فراموش نکنید. ۵ مایع مهم، یعنی روغن، خنک کننده، روغن‌های گیربکس، فرمان و ترمز، همگی خودروی شما را سر پا نگه می‌دارند. سطح پایین مایعات می‌تواند نشان‌دهنده یک نشتی در شیلنگ‌ها و یا یک مشکل بزرگ‌تر باشد. مهم‌تر از همه، به سطح پایین روغن ترمز توجه کنید. مطابق داده‌های انجمن اتومبیل امریکا ۸۸ درصد از تعمیرکاران می‌گویند که رانندگان از تنظیم سطح روغن ترمز خودروی‌شان صرف‌نظر می‌کنند.

حواستان به سیستم تعلیق باشد

زمستان‌های سرد به معنای چاله‌ها، دست‌اندازها و ناهمواری‌های بیشتر مسیرها در هنگام تابستان است؛ موضوعی که خبر بدی برای سیستم تعلیق خودروی شماست. «یک از متخصصان خودرویی» در این زمینه می‌گوید: اگر یک چاله آن‌قدر بزرگ باشد که یک تایر را در خود جای دهد، می‌تواند یک فشار مضاعف به سیستم تعلیق نیز وارد کند. یک غربیلک فرمان که جهتش با چرخ‌ها منطبق نباشد، یک نشانه روشن از احتمال خرابی یا نیاز به تنظیم در سیستم تعلیق خواهد بود.

جایگزین کردن شوک‌ها، فنربندی‌ها و اتصالات می‌تواند موجب هشیاری بیشتر فرمان شود. در نتیجه، واکنش‌ چرخ‌ها مستقیم و قابل پیش‌بینی خواهد بود و این موضوع، کنترل بیشتری برای شما به همراه خواهد داشت. به عنوان یک قاعده کلی، می‌توانید این حالت را در نظر بگیرید که اگر فرمان را بچرخانید و تا رسیدن به ۳۰ درجه، واکنش چندانی دریافت نمی‌کنید، زمان تنظیم سیستم تعلیق فرا رسیده است. یکی از متخصصان فنی خودرو می‌گوید: وقتی قطعات سیستم تعلیق فرسوده می‌شوند، این موضوع در حس سیستم فرمان خود را نشان می‌دهد و یک حالت نامرتب به خود می‌گیرد.  این متخخص فنی خودرو پیشنهاد می‌کند که به منظور آزمایش شوک‌ها، پس از یک دور رانندگی، به هر گوشه از خودرو فشار بیاورید. در این حالت، اگر خودرو دوباره به یک حالت پایدار برگشت، شوک‌های شما هنوز کارایی خود را دارند.

خنک بمانید

به جای اینکه کولر را در یک زمان کم، با فشار زیاد راه بیندازید، سعی کنید که آن در یک سطح کم و یکنواخت روشن کنید. استفاده بهینه از سیستم کولر می‌تواند موجب بهبود مصرف سوخت شده و همین‌طور، خودروی شما را در یک فرم خوب نگه دارد. همچنین باید آب به میزان کافی بنوشید. تشنگی می‌تواند بر روی توانایی رانندگی شما در یک مسیر طولانی و یکنواخت تأثیر بگذارد. یک تحقیق جدید که در این زمینه صورت گرفته، نشان می‌دهد که افرادی که هیچ‌گونه آب یا نوشیدنی به مدت ۱۰ ساعت مصرف نکرده‌اند، تعداد اشتباهات آن‌ها، مانند انحراف از خط و تأخیر در ترمز گیری، ۲ برابر شده است. البته این آزمایش‌ها به مدت ۲ ساعت در یک دستگاه شبیه‌ساز رانندگی انجام گرفته است.

بررسی باتری خودرو

اگرچه معمولاً باتری در فصل زمستان متحمل فشار زیادی می‌شود اما دمای بالا نیز می‌تواند روی کارایی آن تأثیر منفی بگذارد. در فصل تابستان لرزش‌های زیاد خودرو شاید باعث ضعیف شدن اتصالات باتری شود و به همین خاطر توصیه می‌شود وضعیت آن را بررسی کنید. همچنین سطح مایع درون باتری نیز باید بررسی شود.

به بررسی میزان مایع خنک‌کننده پیشرانه بپردازید

یکی دیگر از موارد نگهداری از خودرو در تابستان به بررسی مایع خنک‌کننده مربوط می‌شود. حفظ دمای مطلوب پیشرانه در فصل تابستان اهمیت زیادی خواهد داشت به همین خاطر ضروری است از وجود میزان کافی مایع خنک‌کننده در رادیاتور اطمینان حاصل کنید. همچنین سیستم را از نظر وجود نشتی بررسی نمایید.

توجه به دمای پیشرانه

در فصل تابستان از فشار آوردن غیرمتعارف به خودرو خودداری کرده و همواره آمپر آب را بررسی کنید تا در محدوده مجاز قرار داشته باشد. اگر خودرو جوش آورد در سریع‌ترین زمان ممکن توقف کرده و نسبت به بررسی مشکل آن اقدام نمایید. عدم توجه به این موضوع و بالا رفتن دمای آب می‌تواند آسیب‌های جدی به پیشرانه وارد کند.

بررسی روغن‌های موتور و گیربکس

یکی از وظایف اصلی روغن‌موتور و گیربکس کاهش دمای قطعات است. به همین خاطر می‌بایست سطح روغن‌موتور و گیربکس را بررسی نمایید. اگر روغن خودرو از نوع زمستانه باشد حتماً در فصل گرم سال نسبت به تعویض آن و استفاده از روغن‌های توصیه شده سازنده اقدام نمایید. وجود میزان کافی از روغن باکیفیت در پیشرانه و گیربکس به پایین آمدن دما و افزایش طول عمر قطعات کمک شایانی خواهد کرد.

 

 

منبع : carwow

Call Now Button