lamari

چک لیست خودرو قبل از سفر

چک لیست خودرو قبل از سفر

نکات قبل از سفر با ماشین

قبل از آنکه راهی سفر شوید حتماً چک لیست خودرو خود را انجام دهید تا سفری ایمن، لذت‌بخش و خاطره‌انگیز داشته باشید:

بررسی خودرو: قبل از شروع سفر، مطمئن شوید که خودروی شما در شرایط خوبی قرار دارد و همه قطعات آن سالم هستند. همچنین، روغن‌موتور، آب رادیاتور و باتری را چک کنید.

بررسی لوازم اضافی: پیش از سفر، لوازم اضافی مانند چراغ‌قوه، باطری اضافی، سیستم‌های الکترونیکی و غیره را بررسی کنید و مطمئن شوید که همه به درستی کار می‌کنند.

 

 

بررسی شرایط جاده: قبل از رفتن به سفر شرایط مسیر را بررسی کنید که از جمله آن‌ها می‌توان به وضعیت روزانه جاده، احتمال بارش باران و یخبندان و محدودیت‌های سرعت اشاره کرد.

استفاده از نقشه‌های راهنما: قبل از شروع سفر از یک نقشه راهنمای جاده استفاده کنید تا مسیر خود را بررسی کنید و از شرایط جاده اطلاع داشته باشید.

مدیریت سفر و رانندگی: حین رانندگی، باید به اندازه کافی بخوابید و فرصت دهید تا خستگی شما برطرف شود. همچنین پس از مدت‌زمان مشخصی رانندگی اقدام به استراحت کنید و نوشیدنی و غذای کافی بخورید.

رعایت قوانین رانندگی: حتماً به قوانین رانندگی پایبند باشید و همیشه در محدوده سرعت مجاز حرکت کنید.

 

 

نگهداری از خودرو: در مسیر سفر نظافت درون خودرو را رعایت کنید و همچنین از وجود میزان کافی بنزین، روغن و آب رادیاتور اطمینان حاصل نمایید.

بررسی بیمه: مطمئن شوید که بیمه خودرو شما برای سفر اعتبار دارد و همه موارد لازم برای پوشش حوادث رانندگی در آن وجود دارد.

بررسی تجهیزات ایمنی: قبل از سفر با خودرو، حتماً باید تجهیزات ایمنی خودرو را بررسی کنید. این موضوع شامل چک کردن کیفیت تایرها، کارکرد ترمزها و سیستم ABS، چراغ‌های جلو و عقب و… است.

بررسی سیستم خنک‌کننده موتور: در صورتی که سفر شما طولانی باشد، باید سیستم خنک‌کننده موتور خودرو را بررسی کنید تا مطمئن شوید که به خوبی عمل می‌کند و دمای موتور همیشه در محدوده مناسب قرار دارد.

چک کردن سطح روغن‌موتور: قبل از سفر، حتماً سطح روغن‌موتور خودرو را بررسی کنید و در صورت نیاز آن را تکمیل کنید.

 

 

 

بررسی سیستم تعلیق و فرمان: سیستم تعلیق و فرمان خودرو را بررسی کنید تا از کیفیت آن‌ها مطمئن شوید و بدانید که به خوبی عمل می‌کنند.

بررسی سیستم گرمایشی و سرمایشی: سیستم گرمایشی و سرمایشی خودرو را پیش از سفر بررسی کرده و اطمینان حاصل کنید که به خوبی کار می‌کنند.

حفظ فاصله با خودروهای دیگر در جاده: همیشه باید حفظ فاصله مناسب با خودروهای دیگر در جاده را رعایت کنید.

بررسی مسیر مسافرت: قبل از سفر مسیر مسافرت خود را بررسی کنید و مطمئن شوید که بهترین و کوتاه‌ترین مسیر را انتخاب کرده‌اید.

آماده‌سازی محفظه بار: محفظه بار خودرو را آماده کنید و مراقب باشید که از حداکثر وزن مجاز خودرو تخطی نکنید.

شارژ کردن تلفن همراه: تلفن همراه خود را قبل از سفر شارژ کنید و در صورت نیاز شارژر اضافی نیز با خود ببرید.

 

 

تایرها
پارگی‌های روی تایرها بسیار خطرناک می‌باشند و مخصوصاً هنگام مسافرت می‌توانند دردسرهای زیادی برای شما ایجاد کنند. به طور ایده آل، شما باید هر هفته یک بار تایرهای خود را برای یافتن چنین پارگی‌هایی بازدید نمایید، ولی اگر برای یک سفر طولانی آماده می‌شوید حتماً قبل از شروع سفر این مورد را انجام دهید. به دنبال میخ، پارگی و ترک‌ها روی تایرهای خودرویتان باشید. همچنین می‌توانید تاریخ تولید تایرهای خود را چک کنید. اگر تایرهای خودرویتان بیش از شش سال عمر دارند، باید کاملاً حواستان را جمع کنید. شاید پس از بازگشت از سفر دیگر وقت تعویض آن‌ها فرا رسیده باشد.

 

 

 

سیستم خنک کننده
زمانی که موتور خودرو سرد است، میزان مایع رادیاتور را چک کنید و همچنین مطمئن شوید که تانک ذخیره مایع رادیاتور نیز همواره پر باشد. اگر نیاز به اضافه کردن مایع رادیاتور دارید، از ترکیب پیشنهادی ضدیخ و آب استفاده کنید.

وقتی که کاپوت خودرو بالاست می‌توانید با نگاهی دقیق شلنگ‌های رادیاتور را برای پارگی و ترک‌های احتمالی بازرسی کرده و اطمینان حاصل نمایید که اتصالات به خوبی برقرار شده‌اند. وضعیت همهٔ پیچ‌ها را هم بررسی کرده و در صورت نیاز آن‌ها را تعویض کنید. بسته به میزان مهارت تعمیرات و به قول معروف آچار به دست بودن شما، تمامی این کارها را در یک روز می‌توانید انجام دهید. حتی اگر این مورد سفر شما را کمی به تأخیر بیندازد، بسیار بهتر از آن است که به خاطر یک پیچ خراب در جاده به مشکل بخورید.

 

 

روغن
مگر این که اخیراً روغن خودرو را عوض کرده‌اید، مثلاً از زمان تعویض روغن ۱۰۰۰ کیلومتر رانندگی نکرده‌اید، بهتر است قبل از شروع سفری که ممکن است هزاران کیلومتر مسافت داشته باشد روغن خودرو را تعویض نمایید. اگر به فکر یک سفر دور ایران هستید، بدون شک بایستی روغن خودرو را قبل از شروع سفر عوض کنید. برای تعویض روغن داخل گاراژتان به زمانی کمتر از یک ساعت نیاز خواهید داشت، یا این که می‌توانید به یک مغازهٔ تعویض روغن برای انجام این مهم مراجعه نمایید.

اگر خودروی شما روغن سوزی دارد، داشتن چند لیتر روغن اضافی در داخل خودرو ضرری نخواهد کرد. روغن موتور را به طور منظم بررسی کنید و همواره در طول سفر نگاهی به درجه فشار روغن داشته باشید.

 

گیربکس
گیربکس‌های اتوماتیک می‌توان گفت تقریباً نیازی به سرویس و نگهداری ندارند. با این حال، همیشه میزان روغن‌های آن را چک کنید، مخصوصاً اگر خودروی شما کارکرد بالایی دارد. اگر میزان روغن آن کم است و تاکنون عوض نشده است، بهتر است آن را سریعاً با روغن تازه و به اندازهٔ کافی تعویض کنید. هر چند، این پروسه کمی پیچیده‌تر از تعویض روغن موتور است، بنابراین در صورتی که میزان روغن گیربکس خیلی پایین نیست، بهتر است پس از بازگشت از سفر آن را توسط مکانیک خودرویتان عوض کنید.

فیلتر هوا
فیلتر هوای خودرو را بررسی کرده و در صورت لزوم آن را تعویض کنید. انجام این کار بسیار ساده است. همچنین اطمینان حاصل کنید که محفظهٔ دریچهٔ ورودی هوا عاری از هرگونه برگ و خس و خاشاک باشد که ممکن است در طول زمان آن جا انباشته شود.

 

ترمزها
در این مورد با خودتان کاملاً صادق باشید. هیچ کس دوست ندارد و نمی‌خواهد با ترمزهای خراب وارد یک سفر جاده‌ای دور و دراز شود. سرویس و تعمیر ترمزها در صورت نیاز به تعویض لنت یا دیسک زمان بر خواهد بود، بنابراین اگر ترمزهای خودرویتان نیاز به تعمیر دارد بهتر است سفر خود را کمی به تأخیر بیندازید یا این که به فکر سفر با خودرویی دیگر باشید.

 

خودرو امداد جاده ایی

مایع شیشه‌شور
فراموش نمودن پر کردن منبع مایع شیشه‌شور چیزی است که بین تمامی راننده‌ها رایج است، ولی این آسان‌ترین راه برای ایجاد تفاوتی فاحش در تجربهٔ رانندگی شما می‌باشد. این موقعیت را یک لحظه تصور کنید: در آزادراه با سرعت بالا در حال رانندگی هستید و شیشهٔ جلوی خودرو در اثر برخورد حشرات و دوده و گرد و خاک کثیف شده و قادر به تمیز کردن آن حین رانندگی نیستید! دیگر هیچ وقت خودتان را در چنین موقعیتی قرار ندهید!

Call Now Button