lamari

ایموبلایزر چیست؟

ایموبلایزر چیست؟

ایموبلایزر (Immobilizer) یا سیستم ضد سرقت خودرو سیستم الکترونیکی است که از استارت زدن خودرو با کلیدی غیر از کلید اصلی و تعریف شده برای آن خودرو جلوگیری می‌کند. این سیستم لایه‌ای اضافی از ایمنی و امنیت را به خودروی شما اضافه کرده و آرامش خاطر را در پی خواهد داشت.

ایموبلایزر به عنوان یک سیستم ضد سرقت عمل می‌کند و تنها درصورتی‌که بتواند کد صحیح را از کلید خودرو دریافت کند اجازه استارت زدن را به خودرو خواهد داد. این سیستم باعث می‌شود سارقان نتوانند به سیستم استارت خودرو دسترسی پیدا کرده و آن را سرقت کنند.

Immobilizer

اکثر ایموبلایزرهای مدرن امروزی دارای ترانسپوندری در کلید خودرو است که با ورود کلید به محفظه استارت کد را به ECU منتقل می‌کند. سیستم‌های ضد سرقت اولیه گاهی اوقات از کلیدی جداگانه برای این کار استفاده می‌کردند و یا اینکه نیازمند دکمه‌ای در کابین بودند تا برای غیرفعال شدن ایموبلایزر می‌بایست فشرده می‌شد.

برخی خودروها دارای صفحه کلیدی بودند که می‌توانست برنامه‌ریزی شود و قبل از استارت خودرو شماره‌ای چهاررقمی را بپذیرد. البته امروزه چنین سیستم‌هایی به ندرت در خودروها بکار می‌روند. خودروهای مجهز به ورود و استارت بدون کلید نیازمند نزدیک بودن ریموت به خودرو هستند. برخی خودروها حتی به شما اجازه می‌دهند تا از گوشی هوشمند به عنوان کلید استفاده کنید.

در این مدل‌ها کد از گوشی به ECU انتقال داده می‌شود. در سیستم‌های ایموبلایزر اولیه تنها یک کد برای سیستم برنامه‌ریزی شده بود اما سیستم‌های مدرن در هر بار استارت خودرو از کد متفاوتی استفاده می‌کنند.

ایموبلایزر چگونه کار می‌کند؟

هدف اصلی سیستم ضد سرقت خودرو جلوگیری از دسترسی فردی غیرمجاز به خودرو و روشن کردن آن است. این کار با کنترل موتور استارتر، سیستم سوخت‌رسانی و استارت انجام می‌شود. حتی اگر از کلید اصلی خودرو استفاده شود، درصورتی‌که ایموبلایزر کد صحیح را دریافت نکند سیستم‌های یاد شده فعال نخواهند شد. اگر سیستم استارت خودرو دور زده شود، ایموبلایزر هنوز هم از استارت زدن خودرو جلوگیری خواهد کرد زیرا سیستم سوخت‌رسانی یا استارتر پاسخی به درخواست نخواهند داد.

 

اگرچه تمامی خودروهای جدید طبق قانون باید با ایموبلایزر تولید شوند اما همه آن‌ها عین هم نیستند. ایموبلایزرهای فابریک کارخانه‌ای در سیستم‌های الکترونیکی ادغام شده‌اند و به خوبی نیز کار می‌کنند. البته این تکنولوژی بی‌وقفه در حال تکامل بوده و برخی سیستم‌های قدیمی شاید در برابر هکرها آسیب‌پذیر باشند. اگر به دنبال ارتقای سیستم ضد سرقت خودروی خود هستید یا خودروی شما فاقد چنین سیستمی بوده چندین گزینه در بازار وجود دارند که ارزش نگاه کردن را خواهند داشت.

 

برخی از این سیستم‌های متفرقه از ارتباط وای فای سود می‌برند و برخی نیز دارای محل ورود پین کد از طریق دکمه‌های روی داشبورد هستند. انواع سیستم‌های ضد سرقت بکار رفته در خودروها به‌طورکلی شامل ایموبلایزرهای تماسی و بی‌نیاز از تماس خواهند بود. دسته اول نیازمند فعال شدن دستی دارند. در واقع می‌توان این سیستم را با ورود دستی کد، کارت کلید و ریموت از کنترل از راه دور فعال کرد. سیستم‌های بی‌نیاز از تماس به حالت خودکار کار می‌کنند و در واقع مالک خودرو متوجه وجود و کارکرد این سیستم در خودروی خود نخواهد شد.

 

چراغ ایموبلایزر چیست؟

برای آنکه از عملکرد این سیستم آگاه شوید می‌توانید به پشت آمپرهای خودرو نگاه کنید که پس از خاموش کردن پیشرانه شاهد روشن و خاموش شدن کلیدی قرمز رنگ در مجموعه پشت آمپرها خواهید شد. درصورتی‌که این چراغ به‌صورت غیرعادی و پشت سرهم روشن و خاموش شود نشان ‌دهنده وجود مشکل در سیستم خواهد بود.

Call Now Button